











The Blomberg SSM4671P Tall Fridge in White is a sleek and spacious appliance perfect for any kitchen. With a height of 59.5cm, this fridge offers ample storage space for all your food and drinks.
Key Features:
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
- Interior LED lighting for clear visibility of contents
- Frost free technology for hassle-free maintenance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Larder Fridges |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 171.4 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 171.4cm x 59.5cm x 70cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Dairy compartment |
| Key Feature 3 | Chrome wire rack |
| Key Feature 2 | Large salad crisper |
| GTIN | 8690842690624 |
| Colour | White |
| Model Number | SSM4671P |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 367 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 62.4 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Shipping Height | 179.4 cm |
| Shipping Weight | 67.5 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Dairy compartment, Large salad crisper, Chrome wire rack |
| Promotion 3 | Blomberg 5 year warranty |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Blomberg SSM4671P 59.5cm Tall Fridge - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



