

















The Blomberg SND568VP Tall Larder Fridge in white is a sleek and spacious appliance that is perfect for any kitchen. With a height of 59.7cm, this fridge offers ample storage space for all your fresh food items.
Key features of the Blomberg SND568VP Tall Larder Fridge include:
- Large capacity for storing all your fresh food items
- Adjustable glass shelves for customizable storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Reversible door for flexible installation options
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Larder Fridges |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 186.5 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 186.5cm x 59.7cm x 70.9cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | VitaminCare+ |
| Key Feature 3 | Range of storage options |
| Key Feature 2 | Chiller compartment |
| GTIN | 8690842621390 |
| Colour | White |
| Model Number | SND568VP |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Larder Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 365 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 73 kg |
| Shipping Height | 193.2 cm |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70.9 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | VitaminCare+, Chiller compartment, Range of storage options |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
Blomberg SND568VP 59.7cm Tall Larder Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



