











Introducing the Blomberg ROKW8370B Built In Compact Microwave Oven in sleek black, perfect for any modern kitchen. This versatile microwave oven offers a range of features to make cooking and reheating meals quick and easy.
Key features include:
- 900W power output for fast and efficient cooking
- 34L capacity, ideal for families or larger meals
- 8 pre-set cooking programs for easy meal preparation
- Easy-to-use touch control panel for simple operation
- Child lock function for added safety
- Defrost function for quick and convenient thawing of frozen foods
- LED interior light for clear visibility while cooking
| Product Range | Built in Microwave Ovens |
|---|---|
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.4cm x 56.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 16 functions |
| Key Feature 3 | Touch control animated LED display |
| Key Feature 2 | 48L capacity |
| GTIN | 8690842691720 |
| Colour | Black |
| Model Number | ROKW8370B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Microwave Oven |
| Net Main Oven Capacity | 48 L |
| No. of Programmes | 16 |
| Oven Accessories | 2 wire shelves, Grill Pan Set, Rack |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Weight | 44.3 kg |
| Shipping Height | 51.5 cm |
| Shipping Weight | 47 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch |
| Door Material | Glass |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | Combi Multifunctional MW Oven with 16 functions, Adjustable thermostat, Viewing window, Power Indicator, Automatic shut off, Display Lock, Functions:, Static Cooking, Bottom Heating, Fan Heating, Grill with Fan, Electric Grill, Low Grill, Eco Fan Heatin |
| Interior Light Type | Circular |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 16 functions, 48L capacity, Touch control animated LED display |
| Energy Efficiency Class | A |
| Turntable | No |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Control | Touch button |
Blomberg ROKW8370B 59.4cm Built In Compact Microwave Oven - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



