









| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 56.7cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | AeroChef technology |
| Key Feature 3 | Large 72L capacity |
| Key Feature 2 | Touch Control LED timer |
| GTIN | 8690842604126 |
| Colour | Black |
| Model Number | ROEN8201B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Single Fan Oven |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Full width variable grill with recessed grill element |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Dial and Touch |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | 5 Function: Fan Heating, Electric Grill, Defrost, Grill with Fan, Interior Light |
| Interior Light Type | Circular |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Features | AeroChef technology, Touch Control LED timer, Large 72L capacity |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Blomberg ROEN8201B BI Single Oven
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



