











The Blomberg RODN9202DX 59.4cm Built In Electric Double Oven in Dark Steel is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a spacious interior and advanced cooking features, this double oven makes meal preparation a breeze.
Key features of the Blomberg RODN9202DX include:
- Two spacious ovens for cooking multiple dishes at once
- True fan cooking for even heat distribution and faster cooking times
- Programmable timer for convenient meal planning
- Easy-to-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Touch control panel for simple operation
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 89 cm |
| Product Dimensions | 89cm x 59.4cm x 56.7cm |
| Colour | Steel |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Catalytic Liners |
| Key Feature 3 | Retractable controls |
| Key Feature 2 | Touch Control LED timer |
| GTIN | 8690842608155 |
| Colour | Black |
| Model Number | RODN9202DX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| No. of Programmes | 7 |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 7 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Electric grill, Fully Variable, Grill Pan with internal Rack |
| Weight | 49.7 kg |
| Warranty Information | *register the appliance within 90 days of purchase to extend the standard 3-year guarantee to 5 years. |
| Shipping Height | 80 cm |
| Shipping Weight | 52.5 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Secondary Oven Features | Conventional Oven, Removable Door Glass, Drop down door style, 1 Shelf, 2 Shelf positions, Catalytic Liners on side walls, Grill |
| Control Type | Dial |
| Door Material | Metal & Glass |
| Depth | 56.7 cm |
| Interior Light Type | Circular |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Catalytic Liners, Touch Control LED timer, Retractable controls |
| Second oven energy rating | A |
| Second oven capacity (Litres) | 35 - 40 |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Blomberg RODN9202DX 59.4cm Built In Electric Double Oven - Dark Steel
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



