











Combining the speed of microwave cooking with the high performance of oven cooking, this compact combination microwave oven can provide up to 50% faster cooking. Sleek and stylish in design, this model is finished with a fingerprint-free stainless steel fascia that is guaranteed to stay spotless for longer.
| Product Dimensions | 45.5cm x 59.4cm x 56.7cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 43 Litre Fan Oven With Microwave |
| Key Feature 3 | 3 x Shelves, Triple Glazed Glass Door |
| Key Feature 2 | 10 Functions, Touch Control LED Timer |
| GTIN | 8690842556609 |
| Colour | Silver |
| Model Number | OKW9441X |
| Product Category Group | White Goods |
| Power output (Watts) | 800 |
| Removable Door | No |
| Net Main Oven Capacity | 43 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Turntable | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 42.4 kg |
| Shipping Height | 51.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control | Touch button |
| Control Type | Touch |
| Display Type | LED Digital |
| Door Material | Triple Glazed Glass |
| Depth | 56.7 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Circular |
| Height (cm) | 45.5 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 43 Litre Fan Oven With Microwave, 10 Functions, Touch Control LED Timer, 3 x Shelves, Triple Glazed Glass Door |
| Energy Efficiency Class | A |
| Turntable | No |
| Type | Microwave with grill and oven |
| Capacity (Litres) | 41 - 45 |
| Control | Touch button |
Blomberg OKW9441X Built In Electric Combi Microwave Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



