











- Hob on indicator + Residual heat indicator: Yes
- Type: Built-in Electric Hob / Ceramic Glass
- Fuel: Electric
Burners / Heating zones
- No. Of Burners/Heating zones: 4
- Front left (kW): 0.75 / 2.2 (Duo)
- Rear left (kW): 1.2
- Front right (kW): 1.5
- Rear right (kW): 1.8
- Number of Cooking Levels: 1 to 9 levels
Hob Controls
- Location: Front Control
- Type: Touch Control
- Timer: Yes
Dimensions and Weights
- Net Weight (kg): 7.7
- Gross Weight (kg): 8.7
- Product Height (mm): 37
- Product width (mm): 580
- Product depth (mm): 510
- Carton height (mm): 125
- Carton width (mm): 655
- Carton depth (mm): 555
Installation
- Worktop cut out W (mm): 560
- Worktop cut out D (mm): 490
- Total power load (kW): 6.7
| Product Dimensions | 3.7cm x 58cm x 51cm |
|---|---|
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 4 Variable Zones |
| Key Feature 3 | Residual Heat Indicator, Easy Clean |
| Key Feature 2 | Touch Controls, 9 Power Levels |
| GTIN | 8690842536373 |
| Colour | Black |
| Model Number | MKN54212 |
| Product Category Group | White Goods |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 7.7 kg |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 3.7 cm |
| Features | 4 Variable Zones, Touch Controls, 9 Power Levels, Residual Heat Indicator, Easy Clean |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Blomberg MKN54212 58cm Ceramic Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


