



Four zones let you boil, simmer, sauté and fry your way to great tasting meals!
Featuring Vitroceramic Heating cooking zones with varying power levels, to accommodate a range of pots and pans: Front-Left: 2/2.3kW, Front-Right: 1.6/1.8 kW, Back-Left: 2/2.3 kW, Back-Right: 2/2.3 kW. Each zone has an individual indicator, so you always know the precise area to avoid contact with.
Key features of the Blomberg MKN24001 are:
-Vitroceramic Heating - easy-clean and energy efficient
-Frameless - easy to clean and smooth stylish look
-Heat Indicators - safety warning when the hob is hot
-Easy Installation Clips - for a quick and easy install
| Product Dimensions | 5.5cm x 58cm x 51cm |
|---|---|
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 4 Variable Zones |
| Key Feature 3 | Easy Clean Ceramic Surface |
| Key Feature 2 | Side Mounted Controls |
| GTIN | 5023790043403 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MKN24001 |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of hob zones | 4 |
| Width (cm) | 58 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 9.2 kg |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Control position | Side Control |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Stylish ceramic hob with smooth black glass surface, 4 variable zones with side mounted control knobs, 4 vitroceramic zones |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 5.5 cm |
| Features | 4 Variable Zones, Side Mounted Controls, Easy Clean Ceramic Surface |
| Electrical connection | Plug |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Side |
Blomberg MKN24001 60cm Ceramic Hob - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


