











The Blomberg MIN74387NP 59cm Induction Hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its stylish design and advanced features, this hob makes cooking a breeze.
Key features include:
- Four induction cooking zones for efficient and fast cooking
- Touch control panel for easy operation
- Boost function for quick heating
- Timer function for precision cooking
- Safety lock to prevent accidental changes to settings
- Residual heat indicators to show when the hob is still hot
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 4.8 cm |
| Product Dimensions | 4.8cm x 59cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Plug & Play installation |
| Key Feature 3 | Direct access control |
| Key Feature 2 | 4 cooking zones |
| GTIN | 8690842699108 |
| Colour | Black |
| Model Number | MIN74387NP |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 10.8 kg |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 2.4 kw / 3.7 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | Rear Left Zone: 1.5 kw / 2 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 1.5 kw / 2 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Front Right Zone: 1.2 kw / 1.8 kw (Max/Boost) |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | 1 - 9 adjustable power levels per zone |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Plug & Play installation, 4 cooking zones, Direct access control |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Plug in (13a Cable not supplied) |
| Control position | Front |
Blomberg MIN74387NP 59cm Induction Hob - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


