

















The Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated RecycledTub Washing Machine is a high-quality, energy-efficient appliance designed to make laundry day a breeze. With a spacious 8kg capacity and a powerful 1400 RPM spin speed, this washing machine can handle large loads of laundry with ease. The RecycledTub feature ensures that water is used efficiently, saving you money on your utility bills while also being environmentally friendly.
- 8kg capacity
- 1400 RPM spin speed
- RecycledTub technology for efficient water usage
- Energy-efficient design
- Integrated design for seamless installation
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Quiet operation for minimal disruption
| Product Range | Integrated Washing Machines |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 55cm |
| Water Supply | Cold |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| GTIN | 8690842677502 |
| Model Number | LWI284420 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Spinning | 68 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 150° |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated RecycledTub Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



