



















Introducing the Blomberg LWA210461W 10kg 1400 spin RecycledTub Washing Machine in a sleek white finish. This washing machine combines efficiency and eco-friendliness, making it a great addition to any household.
- Large 10kg capacity, perfect for families or those with heavy laundry loads
- 1400 spin speed for faster drying times
- RecycledTub technology uses recycled materials in the drum for a more sustainable appliance
- Multiple wash programs including quick wash and delicates for customized cleaning
- Energy-efficient design helps save on electricity bills
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 58cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| GTIN | 8690842660733 |
| Colour | White |
| Model Number | LWA210461W |
| Key Feature 4 | <a href="/blomberg-spin-save?event_source=internal&event_campaign=blombergspinsaveawareness" target="_blank">SpinSave Energy Saving</a> |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 51 L |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 58 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | SpinSave: Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 51 kWh |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh, <a href="/blomberg-spin-save?event_source=internal&event_campaign=blombergspinsaveawareness" target="_blank">SpinSave Energy Saving</a> |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LWA210461W 10kg 1400 spin RecycledTub Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



