





















The Blomberg LWA18461W is a high-quality washing machine that offers efficient and effective cleaning for your laundry. With a generous 8kg capacity and a powerful 1400 spin speed, this machine can handle large loads and ensure they come out fresh and clean every time. The white finish adds a sleek and modern touch to any laundry room.
Key features of the Blomberg LWA18461W washing machine include:
- 8kg capacity - ideal for medium to large households
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- Multiple wash programs - including quick wash and delicate cycles
- Energy efficient - A+++ rating helps save on energy bills
- Child lock feature - for added safety
- Automatic water adjustment - saves water and energy
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 54.6cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| GTIN | 8690842643514 |
| Colour | White |
| Model Number | LWA18461W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 54.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LWA18461W 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



