







Key features:
Interior light - Spotting those smaller, often-forgotten laundry items is easy
Automatic anti-creasing feature - less creasing of laundry
Reverse action drum - less tangling of clothes
Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved
Heat Pump technology, with A++ energy rating
Stackable : No
Weight (Approximate): 41 kg
Automatic Load Recognition: No
Manufacturer: Blomberg
Height: 84.6 cm
Colour: White
Width: 59.7 cm
Filter Full Indicator: Yes
Depth: 60 cm
Energy Efficiency Class: A++
Installation Type: Freestanding
Load Capacity (kg): 8 kg
Drying Technology: Sensor Dry
Control Type: Dial and buttons
Sensor Dry Technology: No
Display Screen Type: Built In
Remaining Time Display: Yes
Number of Programmes: 15
Programmes: Cottons, Synthetics, DelicatesJeans, Sportswear, Refresh, Mix, Bedding, Hygienic Refresh, Towel, Timer Programme, Mini
Child Lock: Yes
Filter Cleaning Indicator: Yes
Product Type: Heat Pump Tumble Dryer
Shipping Height: 88.5 cm
Shipping Width: 65 cm
Shipping Depth: 63 cm
Ventilation: Heat Pump
Water Tank Full Indicator: Yes
Interior Light: Yes
Additional Information: Reverse action drum - less tangling of clothes; Special programmes including Jeans, Shirts, Refresh; Adjustable dryness level; Time delay of up to 24 hours; Large water tank - 4.8 litres - needs emptying less often 15 sensor and timed programmes
variety of choices; Large glass porthole door with large door opening - for easy loading and unloading of laundry
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.7cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | Sensor Dry, Anti-Crease Feature |
| Key Feature 2 | Freshen Up Function |
| GTIN | 8690842534409 |
| Colour | White |
| Model Number | LTP18320W |
| Product Category Group | White Goods |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 41 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Height (cm) | 84.6 cm |
| Features | 15 Programmes, Freshen Up Function, Sensor Dry, Anti-Crease Feature |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LTP18320W (1 left in stock at North Walsham as Ex Display) 8kg Heat Pump Tumble Dryer - A++ Energy Rated -
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

