











| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 60.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 9kg Load Capacity ? Perfect for family laundry |
| Key Feature 3 | Versatile Programmes ? Custom settings for fabrics |
| Key Feature 2 | Energy Efficient Heat Pump ? Lowers running costs |
| GTIN | 8690842778681 |
| Colour | White |
| Model Number | LTA19321W |
| Key Feature 4 | Whisper-Quiet Design ? Laundry without disruption |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco , Synthetics, Mix, Towels, Gentle Care, Daily, Timer programmes, Sports, Duvet / Downwear, Jeans, Shirts,Super Short 0.5kg, Hygienic Drying, DryGuard |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Weight | 41 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years free of charge. |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 209 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 120 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60.8 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Automatic Anti-Creasing Function: less creasing of laundry, Reverse Action Drum: drum rotates to reduce tangling, Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved., Large water tank - 4.8 litres - needs emptying less often. |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | 9kg Load Capacity ? Perfect for family laundry, Energy Efficient Heat Pump ? Lowers running costs, Versatile Programmes ? Custom settings for fabrics, Whisper-Quiet Design ? Laundry without disruption |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
Blomberg LTA19321W 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


