















Introducing the Blomberg LTA18321W 8kg Heat Pump Tumble Dryer in a sleek white finish. This energy-efficient dryer offers a generous 8kg capacity, perfect for medium-sized households.
Key features of the Blomberg LTA18321W include:
- Heat Pump Technology: Efficiently dries your clothes while using less energy
- 16 Programmes: Offers a variety of drying options to suit different fabric types
- Sensor Drying: Automatically stops the cycle when your clothes are dry to prevent over-drying
- Interior Light: Makes it easy to see inside the drum when loading and unloading
- Reverse Action Drum: Helps prevent tangling and creasing of clothes during the drying cycle
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 54.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Sensor programmes |
| Key Feature 3 | Automatic anti-creasing feature |
| Key Feature 2 | Interior Light |
| GTIN | 8690842778667 |
| Colour | White |
| Model Number | LTA18321W |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco Dry, Synthetics, Mix, Towel, GentleCare, Daily, Time programmes, Jeans, Outdoor/Sports (Goretex), Down Wear, Shirts, Xpress Super Short, Hygienic Drying, DryGuard |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Weight | 39.5 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 40.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 197 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved, Interior light - Spotting those smaller, often-forgotten laundry items is easy thanks to this dryer's interior light, Automatic anti-creasing feature - less creasing of laundry |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensor Programmes, Interior light, Automatic anti-creasing feature |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LTA18321W 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


