















The Blomberg LTA18321G 8kg Heat Pump Tumble Dryer in Graphite is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry while being gentle on your clothes. With a spacious 8kg capacity, it is perfect for families or households with large amounts of laundry to dry.
Key features of the Blomberg LTA18321G include:
- Heat pump technology for energy efficiency and gentle drying
- Large 8kg capacity to accommodate bulky items like bedding and towels
- 16 drying programs to suit different fabric types and drying needs
- Sensor drying technology to prevent over-drying and save energy
- Anti-crease function to minimize wrinkles and reduce ironing time
- LED display for easy program selection and monitoring
- Reverse action drum to prevent tangling and ensure even drying
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 54.6cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Sensor programmes |
| Key Feature 3 | Large 8kg load capacity |
| Key Feature 2 | Interior Light |
| GTIN | 8690842778674 |
| Colour | Grey |
| Model Number | LTA18321G |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco Dry, Synthetics, Mix, Towel, GentleCare, Daily, Time programmes, Jeans, Outdoor/Sports (Goretex), Down Wear, Shirts, Xpress Super Short, Hygienic Drying, DryGuard |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 39.5 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 40.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 197 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved, Interior light - illuminates the inside of the drum for added convenience when unloading, Automatic anti-creasing feature - less creasing of laundry |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensor programmes, Interior Light, Large 8kg load capacity |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LTA18321G 8kg Heat Pump Tumble Dryer - Graphite
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



