











The Blomberg LTA18320W is an 8kg heat pump tumble dryer in a sleek white finish. This energy-efficient appliance offers a variety of features to make laundry day easier and more convenient.
- 8kg capacity - perfect for medium to large households
- Heat pump technology - saves energy and reduces utility bills
- 16 drying programs - including cottons, synthetics, and delicates
- Sensor drying - detects moisture levels to prevent over-drying
- Reverse action drum - helps to reduce creases and tangling
- LED display - easy to use controls and settings
- Delay start - set the dryer to start at a time that suits you
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 54.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Sensor Dry |
| Key Feature 3 | Auto Cool down phase |
| Key Feature 2 | Reverse action drum |
| GTIN | 8690842656279 |
| Colour | White |
| Model Number | LTA18320W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 39.5 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 885 cm |
| Shipping Weight | 40.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 197 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Door Opening Angle | 155° |
| Depth | 54.6 cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Sensor Dry, Reverse action drum, Auto Cool down phase |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LTA18320W 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


