







Blomberg LTA09020W 9kg Vented Tumble Dryer
The Blomberg LTA09020W has a range of 15 programmes to cater for all types of laundry items as well as a quick dry feature on this vented model, drying a 0.5 kg load in just 35 minutes for those clothes you need in a hurry. You can also decide how dry you would like your laundry beforehand using the sensor drying programmes that detect moisture levels in the drum.
On those days you cannot unload your washing straight away, the automatic Anti-Crease function allows for the tumble dryer to keep tumbling for up to two extra hours after the cycle has finished which also reduces ironing time. Save money, time and effort whilst achieving the same perfect results with this high performing tumble dryer.
Order the Blomberg LTA09020W 9kg Vented Tumble Dryer today!
| Product Dimensions | 85.6cm x 59.7cm x 58.4cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | Automatic Anti-Crease Feature |
| Key Feature 2 | Quick Dry & Sensor Dry Function |
| GTIN | 8690842476686 |
| Colour | White |
| Model Number | LTA09020W |
| Product Category Group | White Goods |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Width (cm) | 59.7 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 30 kg |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Sensor dry | Yes |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 58.4 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Height (cm) | 85.6 cm |
| Features | 15 Programmes, Quick Dry & Sensor Dry Function, Automatic Anti-Crease Feature |
| Energy Efficiency Class | C |
| Dry Load Capacity | 9 |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Blomberg LTA09020W 9kg Vented Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


