









Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
Adjustable settings and a choice of 8 programmes, the Blomberg LDV63440 dishwasher makes washing dishes so much easier. Programmes include:
- Eco Intensive
- Delicate
- Pre-Rinse
- Mini Wash
- ProCare
- Auto
- MixWash+
- ExpressDry
In addition, the intelligent auto programme allows the dishwasher to auto select the optimal temperature to wash at, resulting in a perfect clean everytime.
With 16 place settings and an adjustable basket, you can fit in a variety of different shaped kitchenware. Upper basket includes folding cup racks and three folding plate supports whilst the bottom basket includes four folding plate supports allowing for maximum use of space.
Order the Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher today!
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://cdn.media.amplience.net/i/euronics/036LDV63440_productdata |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, 6 Temperature Settings |
| Key Feature 3 | Delay Start, Flexible Baskets |
| Key Feature 2 | Quick Dry & Half Load Function |
| GTIN | 8690842471933 |
| energyrating_link | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/LDV63440_COMBINED.pdf |
| Model Number | LDV63440 |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 40.7 kg |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Water Protect System | No |
| Smart Connect | No |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Features | 8 Programmes, 6 Temperature Settings, Quick Dry & Half Load Function, Delay Start, Flexible Baskets |
| Energy Efficiency Class | C |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 16 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
Blomberg LDV63440 Full Size Integrated Dishwasher with 16 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



