

Upgrade your kitchen with the Blomberg LDV63540 Built In Dishwasher, offering a spacious interior and advanced cleaning technology to make dishwashing a breeze.
Key features include:
- 16 place settings, perfect for large families or dinner parties
- Adjustable upper rack to accommodate tall or awkwardly shaped items
- Multiple wash cycles, including eco-friendly and quick wash options
- Quiet operation at only 46 decibels, perfect for open concept living spaces
- Energy Star certified for efficient performance
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 81.8 cm |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | DeepCare |
| Key Feature 3 | Automatic door opening |
| Key Feature 2 | CornerWash |
| GTIN | 8690842690396 |
| Model Number | LDV53640 |
| Programmes | Programme 1 Auto, Programme 2 MixWash+, Programme 3 Intensive, Programme 4 Eco, Programme 5 Delicate, Programme 6 ExpressDry, Programme 7 Mini, Programme 8 Prewash, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 4:00 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 8 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 40 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Shipping Weight | 43.4 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Features | DeepCare, CornerWash, Automatic door opening |
| Drying Technology | Active Ventilation |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 42 dB (A) |
Blomberg LDV63540 Built In Dishwasher - 16 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



