







Upgrade your kitchen with the Blomberg LDV42320 Built In Dishwasher. With a spacious capacity of 14 place settings, this dishwasher is perfect for families or households that frequently entertain guests.
Key Features:
- Energy efficient design helps save on utility bills
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Adjustable upper rack to accommodate larger items
- Quiet operation at only 48 decibels
- Delay start feature for convenience
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Quick cycles |
| Key Feature 3 | Auto programme |
| Key Feature 2 | Flexible baskets |
| GTIN | 8690842686702 |
| Colour | White |
| Model Number | LDV42320 |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Auto, Programme 2 Intensive, Programme 3 Eco, Programme 4 Delicate, Programme 5 ExpressDry, Programme 6 Mini, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 3:10 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 48 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 11.5 L |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Shipping Weight | 38.7 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Features | Quick cycles, Flexible baskets, Auto programme |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Timer delay | Yes |
| Noise level | 48 dB (A) |
Blomberg LDV42320 Built In Dishwasher - 14 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



