







| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
|---|---|
| Width | 44.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.8cm x 55cm |
| Colour | Built In |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Slimline design ? Perfect for compact kitchens |
| Key Feature 3 | Extra drying feature ? No need for towel drying |
| Key Feature 2 | LED cycle indicator ? Know wash status at a glance |
| GTIN | 8690842771651 |
| Model Number | LDV02320 |
| Key Feature 4 | Space-saving cutlery tray ? Maximises room inside |
| Programmes | Auto, Intensive, Eco, Delicate,ExpressDry and mini |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built In Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 45 dB |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 29.5 kg |
| Water Consumption | 10.5 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Inner Illumunation for improved visibility in the tub |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Features | Slimline design ? Perfect for compact kitchens, LED cycle indicator ? Know wash status at a glance, Extra drying feature ? No need for towel drying, Space-saving cutlery tray ? Maximises room inside |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 10.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket and Tray |
| Noise level | 45 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Blomberg LDV02320 Built In Slimline Dishwasher - 10 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



