















The Pre-Rinse feature will help lift grime and get the results you desire. Having lots of dishes that are slightly dirty might make a full wash too much. The Mini Wash has a 30-minute cycle, giving you more options on how long you feel your load needs.
Eco Wash is great for those who care for the environment as much as their dishes. This function works by extending your wash over a longer cycle, and heating water more gradually to reduce the amount of energy used.
| Product Dimensions | 81.8cm x 44.8cm x 55cm |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 8 Programmes, LCD Display |
| Key Feature 3 | Quick Wash Programme |
| Key Feature 2 | Height Adjustable Upper Basket |
| GTIN | 5023790046534 |
| Colour | White |
| Model Number | LDV02284 |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | Yes |
| Width (cm) | 44.8 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 28.9 kg |
| Water use (Litres) | 9 |
| Water Protect System | No |
| Smart Connect | No |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Features | 8 Programmes, LCD Display, Height Adjustable Upper Basket, Quick Wash Programme |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
| Promotion 3 | Blomberg 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Blomberg LDV02284 Integrated Slimline Dishwasher - 10 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



