









The Blomberg LDF52320W Dishwasher in White is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a capacity of 15 place settings, this dishwasher is perfect for large families or households that entertain frequently.
Key features of the Blomberg LDF52320W Dishwasher include:
- 15 place settings capacity
- Energy Star certified for energy efficiency
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Adjustable upper rack for accommodating tall items
- Quiet operation at only 48 decibels
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Hygiene+ Plus function |
| Key Feature 3 | Digital time-remaining display |
| Key Feature 2 | SuperGloss function |
| GTIN | 8690842689925 |
| Colour | White |
| Model Number | LDF52320W |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Eco, Programme 2 Auto, Programme 3 Intensive, Programme 4 ExpressDry, Programme 5 Mini, Programme 6 Prewash, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 4:05 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 47.3 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Weight | 47.3 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Hygiene+ Plus function, SuperGloss function, Digital time-remaining display |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 9.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket and Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
Blomberg LDF52320W Dishwasher - White - 15 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



