Blomberg LDF52320G Dishwasher - 15 Place Settings - Graphite
- ColourGraphite
- Energy RateD
- Noise level44 dB (A)
- Timer delayYes
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8690842690358
The Blomberg LDF52320G Dishwasher in Graphite offers a spacious interior with the capacity to hold up to 15 place settings, making it perfect for families or households that frequently entertain guests. This dishwasher is not only practical but also stylish, with its sleek graphite finish adding a modern touch to any kitchen.
- 15 place settings capacity
- Graphite finish for a modern look
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Quiet operation for minimal disruption
- Energy efficient design to save on utility bills
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842690358 |
| Colour | Graphite |
| Model Number | LDF52320G |
| Colour Group | Grey |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Colour | Graphite |
| Key Feature 1 | Hygiene+ Plus function |
| Key Feature 3 | Digital time-remaining display |
| Key Feature 2 | SuperGloss function |
| Programmes | Programme 0 ProCare, Programme 1 Eco, Programme 2 Auto, Programme 3 Intensive, Programme 4 ExpressDry, Programme 5 Mini, Programme 6 Prewash, Quick Wash Duration (min) 30, Eco Wash Duration (min) 4:05 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 47.3 kg |
| Water Consumption | 9.9 L |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Weight | 47.3 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Certifications & Standards | CE, TUV, UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Hygiene+ Plus function, SuperGloss function, Digital time-remaining display |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Timer delay | Yes |
| Noise level | 44 dB (A) |



