









The Blomberg LDF43520W Dishwasher in White offers a spacious capacity of 14 place settings, making it perfect for larger households or those who frequently entertain guests. This dishwasher is designed to provide powerful cleaning performance while also being energy efficient.
- 14 place settings capacity
- Energy efficient design
- Powerful cleaning performance
- Multiple wash cycles for customized cleaning
- Adjustable upper rack for versatility in loading dishes
- Quiet operation for minimal disruption
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | SilentWash Technology |
| Key Feature 3 | Automatic door opening |
| Key Feature 2 | Optima Inverter Motor |
| GTIN | 8690842771989 |
| Colour | White |
| Model Number | LDF43520W |
| Programmes | Auto, Intensive, Eco, Delicate, ExpressDry and Mini |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 53.2 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. the standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Weight | 56.2 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Touch and Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Additional Information | SilentWash technology that minimises noise by up to 2dBA in selected programmes, Optima Inverter Motor - for a reliable, more energy efficient and quieter operation., Automatic door opening |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SilentWash Technology, Optima Inverter Motor, Automatic Door Opening |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 42 dB (A) |
Blomberg LDF43520W Dishwasher - White - 14 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



