

Introducing the Blomberg LDF31310W Dishwasher in a sleek white finish, designed to accommodate up to 13 place settings for effortless cleaning and organization of your dishes.
This dishwasher offers a variety of features to make your dishwashing experience more convenient and efficient:
- 13 place settings capacity
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Adjustable upper rack to accommodate larger items
- Energy efficient design to save on utility costs
- Quiet operation for minimal disruption
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Height-adjustable basket - Optimises space |
| Key Feature 3 | Extra rinse feature - Eliminates tough stains |
| Key Feature 2 | Half load capability - Saves water and energy |
| GTIN | 8690842773211 |
| Colour | White |
| Model Number | LDF31310W |
| Key Feature 4 | Energy efficient design - Reduces utility costs |
| Programmes | Eco, Intensive, Delicate, ExpressDry & Mini |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freestanding Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 47 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 41.9 kg |
| Water Consumption | 12.9 L |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Weight | 45.9 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 9hrs |
| Additional Information | Height adjustable upper basket when fully loaded, Half Load function, ExtraRinse function, Low 47 dB(A) noise level, Variety of choices - 5 programmes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Height-adjustable basket - Optimises space, Half load capability - Saves water and energy, Extra rinse feature - Eliminates tough stains, Energy efficient design - Reduces utility costs |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 12.9 |
| Timer delay | Yes |
| Noise level | 47 dB (A) |
Blomberg LDF31310W Dishwasher - White - 13 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


