







With a choice of five unique programmes, the LDF30210W has options to tackle a variety of loads. Save water and energy with the Half Load option, for when you don’t have enough dirty dishes to fill the appliance. You can place dishes wherever you’d like in the appliance, on both the top and bottom baskets – this eco-friendly wash will still leave dishes sparkling.
Perfect for open plan kitchens, the LDF30210W has a low noise level of just 46db. A normal conversation is around the 60db level, so you can entertain friends without being disturbed by a loud appliance.
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 5 Programmes |
| Key Feature 3 | LED Progress Indicator Lights |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| GTIN | 8690842389122 |
| Colour | White |
| Model Number | LDF30210W |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | No |
| Width (cm) | 59.8 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 42.4 kg |
| Water use (Litres) | 11.5 Ltrs |
| Water Protect System | No |
| Smart Connect | No |
| Cutlery | Cutlery Tray |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | No |
| Internet (Wi-Fi) connected | No |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 5 Programmes, Flexible Baskets, LED Progress Indicator Lights |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Blomberg LDF30210W Full Size Dishwasher - White - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


