







| Product Dimensions | 182cm x 90.8cm x 70.5cm |
|---|---|
| Colour | Brushed Steel |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | VitaminCare+ |
| Key Feature 2 | Dual Cooling technology |
| GTIN | 8690842618031 |
| Model Number | KQD114VPX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Shipping Height | 192.2 cm |
| Shipping Width | 97.8 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Door Material | Metal |
| Depth | 70.5 cm |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Modular Twist & Serve Ice maker |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 182 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | VitaminCare+, Dual Cooling technology, Chiller Compartment |
| Energy Efficiency Class | E |
| Plumbed | No |
| Ice and water | Just Ice |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Blomberg KQD114VPX 90.8cm Dual Cooling American Style Fridge Freezer - Brushed Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


