

























Introducing the Blomberg KND24692V VitaminCare+ 50/50 Total No Frost Combi Fridge Freezer in a sleek white finish. This spacious fridge freezer is designed to keep your food fresher for longer while providing ample storage space for all your groceries.
Key features include:
- Total No Frost technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
- VitaminCare+ technology helps to preserve the nutrients in your fruits and vegetables for longer-lasting freshness
- Adjustable glass shelves and door balconies allow for customizable storage options to suit your needs
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility of your food items
- Super Freeze and Super Cool functions rapidly cool or freeze newly added items to lock in freshness
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Height | 192 cm |
| Product Dimensions | 192cm x 59.7cm x 66.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | VitaminCare+ technology |
| Key Feature 3 | Food Protector Technology |
| Key Feature 2 | AeroActive Dual NoFrost |
| GTIN | 8690842703300 |
| Colour | White |
| Model Number | KND24692V |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 127 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 190 L |
| Net Total Capacity | 317 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 72 kg |
| Shipping Height | 198.7 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.3 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | VitaminCare+ technology, AeroActive Dual NoFrost, Food Protector Technology |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 190L / 127L |
Blomberg VitaminCare+ KND24692V 59.7cm 50/50 Total No Frost Combi Fridge Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



