











| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Product Dimensions | 182.4cm x 54cm x 57.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | VitaminCare |
| Key Feature 2 | Food Protector technology |
| GTIN | 8690842618017 |
| Colour | Silver |
| Model Number | KGM4574VPS |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 102 L |
| Net Refrigerator Capacity | 168 L |
| Net Total Capacity | 270 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 57 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Weight | 61 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Material | Metal |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Frost Free, Food Protector Technology, VitaminCare |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.7 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50 / 50 |
Blomberg KGM4574VPS 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - Stainless Steel Effect
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


