







The Blomberg KGM4524 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer in White is a versatile and efficient appliance for your kitchen. With a total capacity of XX liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Energy efficient design helps save on electricity costs
- Adjustable shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting provides bright and efficient illumination
- Fast freeze function quickly chills newly added items
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 152.8 cm |
| Product Dimensions | 152.8cm x 54cm x 57.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Food Protector technology |
| GTIN | 8690842617997 |
| Colour | White |
| Model Number | KGM4524 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Shipping Height | 160 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | External |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | No |
| Features | Frost Free, Food Protector technology, LED Lighting |
| Promotions | Winter Deals |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50 / 50 |
Blomberg KGM4524 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


