











| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| LPG Convertible | No |
| Colour | Anthracite |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 4 Zone Induction Hob |
| Key Feature 3 | Touch Controls, 3 Programmes |
| Key Feature 2 | 69 Litre Capacity, 60Cm Fan Oven |
| GTIN | 8690842541599 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HIN651N |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | No |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 59.2 kg |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Storage Compartment | No |
| Depth | 60 cm |
| Bluetooth | No |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | No |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4 Zone Induction Hob, 69 Litre Capacity, 60Cm Fan Oven, Touch Controls, 3 Programmes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Flame Safety Device | No |
| Second oven energy rating | A |
| Second oven capacity (Litres) | 35 - 40 |
| Main Oven capacity (Litres) | 65 to 69 litres |
| Main oven function | Fan |
| Smart | No |
| Cleaning | Steam or vapour |
| Energy rating | A |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Blomberg HIN651N 60cm Double Oven Electric Cooker with Induction Hob - Anthracite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



