







The Blomberg GGRN655N 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob in Anthracite is a stylish and efficient cooking appliance for any kitchen. The sleek anthracite finish adds a modern touch to your space, while the double oven design allows you to cook multiple dishes at once.
Key features of the Blomberg GGRN655N include:
- 60cm double oven gas cooker with gas hob
- Anthracite finish for a modern look
- Double oven design allows for cooking multiple dishes at once
- Gas hob provides instant heat control
- Easy-to-use rotary dials for precise temperature adjustments
- Flame safety devices on all burners for added safety
- Enamel oven lining for easy cleaning
- Grill function for added versatility
- LED display for easy monitoring of cooking times
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Gas Cookers |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Anthracite |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 104L total capacity |
| Key Feature 3 | Touch control white LED |
| Key Feature 2 | 4-burner gas hob |
| GTIN | 8690842691959 |
| Colour | Grey |
| Model Number | GGRN655N |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves, Grill Pan Set |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Weight | 60 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | Conventional top oven with full width grill |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Control Type | Easy grip control knobs, Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.9 kW |
| Cooking Element 3 Power | 2 kW |
| Cooking Element 1 Power | 1 kW |
| Cooking Element 2 Power | 2 kW |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Shelf Positions : 5 (Main) & 2(Top) |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light Type | Circular |
| Hob Element Type | Gas |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A+ |
| Features | 104L total capacity, 4-burner gas hob, Touch control white LED |
| Energy Efficiency Class | A |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A |
Blomberg GGRN655N 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - Anthracite
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


