









Front-Left: 5 kW - large burner for bigger cooking appliances
Front-Right: 1 kW
Back-Left: 1.75 kW
Back-Right: 1.75 kW
This burner is super stylish and finished in a stainless steel, this Blomberg hob will make a great addition to any kitchen!
| Product Dimensions | 4.6cm x 58cm x 51cm |
|---|---|
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Cast Iron Supports |
| Key Feature 3 | Stainless Steel |
| Key Feature 2 | Automatic ignition |
| GTIN | 8690842388927 |
| Colour | Silver |
| Model Number | GEN73415E |
| Product Category Group | White Goods |
| Pan Supports | Yes |
| Pan support | Cast iron |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of hob zones | 4 |
| Width (cm) | 58 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 11.2 kg |
| Shipping Height | 18 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Control position | Front Control |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Automatic Ignition |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 4.6 cm |
| Features | Cast Iron Supports, Automatic Ignition, Stainless Steel |
| Electrical connection | Plug |
| Promotions | Christmas Ready |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Plug in (13a Cable not supplied) |
| Control position | Front |
Blomberg GEN73415E 58cm Gas Hob - Stainless Steel
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


