











| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Food Protector technology |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Key Feature 2 | Concealed Storage compartment |
| GTIN | 8690842607462 |
| Model Number | FSE1654IU |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Refrigeration / UTC Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 89.6 kg |
| Storage Compartment | Yes |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 57.6 cm |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Additional Information | Reversible door |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 89.6 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Food Protector technology, Concealed Storage compartment, Fast Freeze |
| Energy Efficiency Class | E |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 36 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
| Type | Under Counter |
Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Under Counter Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



