





Plenty of Storage
With a huge 177-litre (net) capacity, this tall freezer allows you to store an incredible quantity. Take advantage of grocery sales, or prepare meals in advance and freeze them for later use. To ensure that you can always find the product you need, organise it all into the four transparent drawers.
You can store food safely frozen for up to 12 months if your freezer has a four-star rating. The function of your appliance may be hampered by ice buildup, which also consumes interior space. The FNT44550 is a frost-free appliance that eliminates the need for manual defrosting by preventing the formation of ice crystals.
Furthermore, turn on the Fast Freeze feature after you've placed everything in the freezer. Food that is frozen faster quickly retains more nutrients and keeps its texture.
Blomberg Design
The FNT44550 is freestanding and has a white finish. You have greater positioning flexibility with this, so you can keep it in the kitchen or put it in the utility area. Food Protector Technology allows you to store it anywhere, including the garage or an outbuilding. Because of this, you can put this appliance wherever it's most convenient for you because it can function at temperatures as low as -15°C.
Additionally, you may connect the door on either the left or the right side since the reversible door lets you choose which way it opens, ensuring that you always have free access to your food.
The FNT44550 from Blomberg contains useful features that can help safeguard your food. If the door is left open for an extended period of time, an audible alert will ring. This type can safely keep your food frozen for up to nine hours even if the freezer loses electricity. By doing this, the likelihood of food waste can be decreased.
| Product Dimensions | 145.7cm x 54cm x 57.5cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/036FNT44550_productdata |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | 177 Litre Capacity |
| Key Feature 3 | 4* Freezer Rating, Fast Freeze Function |
| Key Feature 2 | 4 Transparent Drawers, Open Door Alarm |
| GTIN | 8690842534119 |
| energyrating_link | https://storage.beko.co.uk/bekoupload/PDF/FNT44550_COMBINED.pdf |
| Colour | White |
| Model Number | FNT44550 |
| Product Category Group | White Goods |
| Reversible Doors | No |
| Removable Door | No |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Thermostat Available | No |
| Third Rack Installed | No |
| Temperature display | Yes |
| Type | Tall Freezer |
| Total Litre capacity (Net) | 177 |
| Width (cm) | 54cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 45 kg |
| Smart Connect | No |
| Storage Compartment | No |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | No |
| Depth | 57.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 145.7 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | 177 Litre Capacity, 4 Transparent Drawers, Open Door Alarm, 4* Freezer Rating, Fast Freeze Function |
| Energy Efficiency Class | E |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Blomberg FNT44550 54cm Frost Free Tall Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


