







The Blomberg FNM4671P 59.5cm Tall Freezer in White is a sleek and spacious appliance that is perfect for storing all of your frozen goods.
Key Features:
- 59.5cm tall freezer with a generous amount of storage space
- Energy efficient design to help save on electricity costs
- Fast freeze function to quickly freeze items and lock in freshness
- Adjustable shelves and compartments for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 171.4 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 171.4cm x 59.5cm x 70cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | Fast Freeze function |
| Key Feature 2 | Food Protector technology |
| GTIN | 8690842690600 |
| Colour | White |
| Model Number | FNM4671P |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Net Freezer Capacity | 256 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 67.4 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Shipping Height | 179.4 cm |
| Shipping Weight | 71.9 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 70 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Ice Maker | Ice Bank with Ice Box |
| Energy Consumption | 240.09 kWh |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, Food Protector technology, Fast Freeze function |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
Blomberg FNM4671P 59.5cm Tall Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



