





The Blomberg FNM455W 54cm Frost Free Tall Freezer in White is a spacious and efficient appliance that is perfect for storing all your frozen goods.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Large capacity of XX liters provides ample storage space
- Fast Freeze function rapidly lowers the temperature to freeze new items quickly
- Adjustable shelves and compartments for customizable storage options
- Energy efficient design helps save on electricity costs
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 145.7 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 145.7cm x 54cm x 57.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Blomberg |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | Works in ambient temperatures to as low as -15?C |
| Key Feature 2 | High temperature warning light |
| GTIN | 8690842789816 |
| Colour | White |
| Model Number | FNM455W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 177 L |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 46 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. |
| Shipping Height | 153 cm |
| Shipping Weight | 49.25 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, High temperature warning light, Works in ambient temperatures to as low as -15°C |
| Energy Efficiency Class | E |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Blomberg FNM455W 54cm Frost Free Tall Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


