







Width: 1096mm
Depth: 600mm
Weight: 87kg
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | Induction hotplate & SmartLink+ |
| Key Feature 3 | Maxi Clock |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| GTIN | 5052263041547 |
| Colour | Black |
| Model Number | 444444154 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Induction Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 60 L |
| Net Top Oven Capacity | 35 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Variable rate electric grill |
| Weight | 93.7 kg |
| Shipping Height | 104.5 cm |
| Shipping Weight | 99.2 kg |
| Shipping Width | 123 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Cooking Element 4 Power | Small induction 1.2 - 1.4 |
| Cooking Element 3 Power | Large induction 2.3-3.0 |
| Cooking Element 1 Power | Small induction 1.2 - 1.4 |
| Cooking Element 2 Power | Medium induction 1.4 -2.0 |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 110cm electric range cooker with induction hotplate and smart Link+ technology, Maxi-Clock and easy clean enamel. Requires 32A connection. 5 Zone Induction Hob (With Link++trade;) Defrost & Slow Cook Functions Variable Rate Electric Grill Maxi-Clock+ |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Induction |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Cavity 1: Top left. Grill Function, Drop down door opening Cavity 2: Bottom Left, Conventional Oven, Electric, Side opening door Cavity 3: Top Right, Fanned Oven, Side opening door Cavity 4: Bottom Right, Storage function |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Induction hotplate & SmartLink+, Variable rate electric grill, Maxi Clock |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Belling 444444154 Farmhouse 110Ei Range Electric Cooker - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

