







































Width: 1096mm
Depth: 600mm
Weight: 87kg
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | 5-zone ceramic hob & warming zone |
| Key Feature 3 | Maxi Clock |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| GTIN | 5052263041486 |
| Colour | Black |
| Model Number | 444444148 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 60 L |
| Net Top Oven Capacity | 35 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 4 |
| Type of Grill/Griddle | variable rate grill |
| Weight | 93.7 kg |
| Shipping Height | 104.5 cm |
| Shipping Weight | 99.2 kg |
| Shipping Width | 123 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 110cm Electric range cooker with a 5 zone ceramic hob and warming zone, fanned main oven, dedicated variable rate grill, conventional second oven, and storage compartment. Also features an LED touch control programmable timer with an easy to read display. |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 5-zone ceramic hob & warming zone, Variable rate electric grill, Maxi Clock |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Belling 444444148 110cm Ceramic Range Cooker - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

