







The Belling 444444146 Farmhouse 110Dft Sil Dual Fuel Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a sleek silver finish and farmhouse design, this cooker combines traditional charm with modern functionality.
Key features of this cooker include:
- Two spacious ovens for cooking multiple dishes at once
- Five gas burners on the hob for precise cooking control
- Integrated grill for added cooking versatility
- LED display for easy monitoring of cooking settings
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Storage compartment for keeping pots and pans organized
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
|---|---|
| Power Connection Requirements | Electrician/Gas Safety Engineer |
| Removable Inner Door Glass | No |
| Rangecooker Style | Traditional |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Telescopic Shelf Runners | No |
| Width | 110 cm |
| Cavity Positions | Grill Top Left/Main Oven Top Right/Second Oven Bottom Left/ Storage Bottom Right |
| Main Oven Net Capacity | 61 L |
| Energy Consumption (Main Cavity) | 0.74 kWh |
| Energy Consumption (Second Cavity) | 0.79 kWh |
| Height | 90 cm |
| Glass Lid | No |
| Product Dimensions | 90cm x 110cm x 60cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | 4kW Powerwok |
| Key Feature 3 | Storage compartment |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| GTIN | 5052263041462 |
| Colour | Silver |
| Model Number | 444444146 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Residual Heat Indicator | No |
| Number of Cooking Elements | 7 |
| Net Main Oven Capacity | 61 L |
| Net Total Capacity | 184 L |
| Number of Ovens | 2 |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Variable rate electric grill |
| Weight | 87 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 104.5 cm |
| Shipping Weight | 95 kg |
| Shipping Width | 123 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Rotary |
| Cooking Element Type | Gas |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Interior Light Type | Halogen |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4kW Powerwok, Variable rate electric grill, Storage compartment |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Flame Safety Device | Yes |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Ignition Type | Push button |
| Timer Type | Programmable |
| Third Oven Net Capacity | 31 L |
| Fourth Oven Net Capacity | 31 L |
Belling 444444146 110DFT 110cm Dual Fuel Rangecooker with Double Oven and Gas Hob - Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

