







The Belling 444444143 Farmhouse 100Ei Sil Electric Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With its classic farmhouse design and modern features, this cooker is sure to impress both amateur cooks and professional chefs alike.
Key features of the Belling 444444143 Farmhouse 100Ei Sil Electric Range Cooker include:
- Five-zone ceramic hob for versatile cooking options
- Two spacious ovens with a total capacity of 150 liters, perfect for cooking multiple dishes at once
- Programmable timer for precision cooking and baking
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
| Product Range | Electric Range Cookers |
|---|---|
| Power Connection Requirements | Electrician |
| Removable Inner Door Glass | No |
| Rangecooker Style | Traditional |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Telescopic Shelf Runners | No |
| Width | 100 cm |
| Cavity Positions | Grill Top Left/Main Oven Top Right/Second Oven Bottom Left/ Storage Bottom Right |
| Main Oven Net Capacity | 54 L |
| Energy Consumption (Main Cavity) | 0.66 kWh |
| Energy Consumption (Second Cavity) | 0.71 kWh |
| Height | 90 cm |
| Glass Lid | No |
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
| LPG Convertible | No |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | 5-zone induction hob with Link+ |
| Key Feature 3 | Defrost & Slow Cook functions |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| GTIN | 5052263041431 |
| Colour | Silver |
| Model Number | 444444143 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Range Cooker |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 3 |
| Net Main Oven Capacity | 54 L |
| Net Total Capacity | 164 L |
| Number of Ovens | 2 |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Variable rate electric grill |
| Weight | 85 kg |
| Shipping Height | 104.5 cm |
| Shipping Weight | 92 kg |
| Shipping Width | 113 cm |
| Hob Surface Material | Glass |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Storage Compartment | Yes |
| Cooking Element Type | Induction |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Interior Light Type | Halogen |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 5-zone induction hob with Link+, Variable rate electric grill, Defrost & Slow Cook functions |
| Fuel Type | Electricity |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Timer Type | Programmable |
| Third Oven Net Capacity | 28 L |
| Fourth Oven Net Capacity | 28 L |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Belling 444444143 110EI 100cm Electric Rangecooker with Double Oven and Induction Hob - Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


