































Width: 996mm
Depth: 600mm
Weight: 109kg
| Product Dimensions | 90cm x 100cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | 5-zone ceramic hob |
| Key Feature 3 | Storage compartment |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| GTIN | 5052263041363 |
| Colour | Black |
| Model Number | 444444136 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Net Main Oven Capacity | 54 L |
| Net Top Oven Capacity | 28 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Weight | 85 kg |
| Shipping Height | 104.5 cm |
| Shipping Weight | 87 kg |
| Shipping Width | 113 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Storage Compartment |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 5-zone ceramic hob, Variable rate electric grill, Storage compartment |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Belling 444444136 Farmhouse 100E Ceramic Electric Range Cooker
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

