Belling 444444131 Range Electric Cooker
- ColourSilver
- Electrical connection (fuse rating)32 amp
- Energy ratingA oven / A oven
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5052263041318
Width: 900mm
Depth: 600mm
Weight: 85kg
| Manufacturer | Belling |
|---|---|
| GTIN | 5052263041318 |
| Colour | Silver |
| Model Number | 444444131 |
| Product Dimensions | 90cm x 90cm x 60cm |
| Colour | Silver |
| Key Feature 1 | 4-zone induction hob with Link+ |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Induction Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 54 L |
| Net Top Oven Capacity | 28 L |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Weight | 81 kg |
| Shipping Height | 104.5 cm |
| Shipping Weight | 88 kg |
| Shipping Width | 104.5 cm |
| Shipping Depth | 74 cm |
| Secondary Oven Type | Fan |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Works on 32Amp Connection |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Induction |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4-zone induction hob with Link+, Variable rate electric grill, Maxi Clock |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |


