









The Belling 444444092 Cookcentre 100Ei Blk Electric Range Cooker is a stylish and versatile addition to any kitchen. With its sleek black design and spacious oven capacity, this cooker is perfect for cooking a wide variety of dishes with ease.
Key features include:
- Five-zone ceramic hob for flexible cooking options
- Multifunctional oven with nine cooking functions for precise results
- Programmable timer for convenient cooking
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Energy-efficient design for cost-effective operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Range Cookers |
| Power Connection Requirements | Needs hand wiring by an electrician |
| Number of Shelves Top Right Cavity | 2 |
| Number of Shelves Top Left Cavity | 1 |
| Number of Shelves Bottom Left Cavity | 2 |
| Width | 99.6 cm |
| Door Hinge Position Bottom Left Cavity | Left |
| Door Hinge Position Top Right Cavity | Right |
| Main Oven Net Capacity | 54 L |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 99.6cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | Induction hob with Link+ |
| Key Feature 3 | Defrost & Slow cook options |
| Key Feature 2 | Variable rate electric grill |
| GTIN | 5052263040922 |
| Colour | Black |
| Model Number | 444444092 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Rangecooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Oven Accessories | Grill Pan, Grill Pan Handle |
| Number of Ovens | Triple |
| Timer | Yes |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Electric Grill |
| Weight | 85 kg |
| Control Type | Dial and Button |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Induction hob with Link+, Variable rate electric grill, Defrost & Slow cook options |
| Fuel Type | Electricity |
| Functions | Defrost & Slow Cook Functions |
| Pan/Drip Tray Included | Yes |
| Third Oven Net Capacity | 28 L |
| Energy rating | A oven / A oven |
| Electrical connection (fuse rating) | 32 amp |
Belling 444444092 100Ei 99.6cm Electric Rangecooker with Triple Oven and Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

