











| Product Dimensions | 81.5cm x 44.8cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | 10 place settings |
| Key Feature 3 | Removable cutlery basket |
| Key Feature 2 | Adjustable upper basket |
| GTIN | 5052263040342 |
| Model Number | 444444034 |
| Programmes | Normal Wash, Rinse and hold (one Hour), Intensive Wash, Glass/Delicate Wash, Rapid/Quick Wash |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Integrated Slimline Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 47 dB |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Weight | 29 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Shipping Height | 88.4 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Width | 44.8 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Control Type | Digital Touch Controls |
| Display Type | Digital |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Residual Heating Dry, Adjustable Water Softener, Overflow Protection, Adjustable Upper Basket, Removable Cutlery Basket, Adjustable Racking |
| Child Lock | No |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 81.5 cm |
| Features | 10 place settings, Adjustable upper basket, Removable cutlery basket |
| Energy Efficiency Class | D |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 9 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 47 dB (A) |
Belling 444444034 IDW45 Slimline Built In Dishwasher
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


