













The Belling 444411401 BI603MFPY STA Electric Single Oven is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a stainless steel finish, this oven not only looks great but also provides exceptional cooking performance.
Key features of this oven include:
- Multi-function cooking options for versatile meal preparation
- Large 70-liter capacity for cooking multiple dishes at once
- Easy-to-use touch controls for precise temperature and timing adjustments
- Integrated grill for added cooking flexibility
- Energy-efficient design for cost-effective cooking
| Product Range | Single Ovens |
|---|---|
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 56.5cm |
| Manufacturer | Belling |
| Key Feature 1 | Equiflow fan |
| Key Feature 3 | Pyrolytic cleaning |
| Key Feature 2 | Pre-heat function |
| GTIN | 5052263114012 |
| Colour | Silver |
| Model Number | 444411401 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Oven Lining Type - Back | Pyrolytic |
| Oven Lining Type - Sides | Pyrolytic |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Weight | 42 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 44.6 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 72 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 56.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Equiflow fan, Pre-heat function, Pyrolytic cleaning |
| Energy rating | A |
| Clock | Programmable |
Belling 444411401 BI603MFPY 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


