



















This updated model is not only compliant with new energy regulations; it also comes with a host of improved features designed to make your life easier.
The new brushless motor ensures a quieter, more energy-efficient wash, and the larger, instant-opening door will make loading and unloading your machine effortless.
This Beko washing machine will give you beautifully clean clothes in a flash.
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 56cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 15 Programmes Inc: 28 Minute Quick Wash |
| Key Feature 3 | Dial & Button Controls |
| Key Feature 2 | Delay Start, Digital Display |
| GTIN | 8690842375705 |
| Colour | White |
| Model Number | WTIK74151F |
| Programmes | Cotton, Eco 40-60, Synthetics, Daily Quick/Super Short, /Mix, Wool/Hand Wash, Delicates, Spin+Drain, Rinse, Down Wear, Sports, Dark Wash/jeans, Stain Expert, Shirts, Anti-Allergy, 28 min, 14 min |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Noise Level - Spinning | 67 dB |
| Out of Balance Protection | No |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 74 kg |
| Washing Capacity | 7 |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 41 L |
| Size of Porthole | 34 in |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart App connected | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Temperature Control | No |
| Stackable | No |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | No |
| Start Delay Option | No |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 125°; |
| Depth | 56 cm |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor with 10 year warranty |
| Automatic Load Recognition | No |
| Add Laundry Feature | No |
| Annual Water Usage | 9679 L |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 82 cm |
| Height Adjustment | No |
| Features | 15 Programmes Inc: 28 Minute Quick Wash, Delay Start, Digital Display, Dial & Button Controls |
| Energy Efficiency Class | C |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Beko WTIK74151F 7kg 1400rpm Integrated RecycledTub Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


