









The Beko WTIK741511 is a high-quality integrated washing machine that offers efficient and effective cleaning for your laundry needs. With a 7kg capacity and a 1400 spin speed, this washing machine is perfect for medium-sized households.
Key features of the Beko WTIK741511 include:
- Energy-efficient with an A+++ rating
- 15 different wash programs to choose from
- Fast+ function for quick wash cycles
- Aquawave drum design for gentle yet thorough cleaning
- Time delay function for convenience
| Product Range | Integrated Washing Machines |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 55cm |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | EnergySpin |
| Key Feature 3 | Super Quick 14 minutes |
| Key Feature 2 | IronFast |
| GTIN | 8690842778643 |
| Model Number | WTIK741511 |
| Programmes | Cottons, Eco 40-60, Synthetics, Mini/Mini14, Delicates/Wool/HandWash, 20°C, MixedFabrics, Spin+Drain, Rinse, Drum Clean, Hygiene+, StainExpert, Shirts, SteamTherapy, CoolClean |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Door Opening Angle | 150° |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | EnergySpin, IronFast, Super Quick 14 minutes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Beko WTIK741511 7kg 1400 Spin Integrated Washing Machine
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


